راه های رسیدن به خدا بی شمار است

http://s7.picofile.com/file/8391016976/425274_627.jpg
گام نهادن در «صراط مستقیم» به معنای آن است که در تمام ابعاد زندگی فردی یا اجتماعی و اعتقادی خود آراسته به نیکی‌ها و زیبایی‌ها شویم و از ناهنجاری‌ها و زشتی‌ها دوری گزینیم. ویژگی صراط مستقیم نیز همین است چنان که خداوند مهربان در قرآن کریم به آن اشاره فرموده: «قل اننی هدانی ربی الی صراط مستقیم دینا قیما مله ابراهیم حنیفا و ماکان من المشرکین؛ بگو خداوند مرا به راه مستقیم هدایت کرده، به دین استوار، همان آیین ابراهیم(ع) که هرگز به خدا شرک نورزید» (انعام، آیه ۱۶۱).
 
یعنی؛ صراط مستقیم دین قیمی است که هم خود ایستا است و هم پیروان خود را به ایستادگی که همان روش حنیف و متعادل و میانه ابراهیم خلیل(ع) باشد می‌رساند. انسان موجودی پویا و سالک است و مقصد و غایت او در این حرکت و سفر، لقای خداوند و رسیدن به او است: «یا ایها الانسان انک کادح الی ربک کدحا فملاقیه؛ ای انسان تو با رنج و زحمت به سوی پروردگارت روانی و سرانجام او را دیدار می‌کنی» (انشقاق، آیه ۶).
 
در روایات متعددی صراط مستقیم بر قرآن کریم و امامان معصوم(ع) تطبیق شده چون هر کس به دنبال این دو حرکت کند یقینا به سلامت به مقصد می‌رسد.
 
حضرت صادق(ع) در حدیثی می‌فرماید: «الصراط المستقیم امیرالمؤمنین(ع)؛ راه راست، امیر مؤمنان(ع) است» (تفسیر نورالثقلین، ج ۱، ص ۲۱، ح ۹۴).
 
و در حدیثی دیگر می‌فرماید: «والله نحن الصراط المستقیم؛ به خدا سوگند! ما راه راست و مستقیم هستیم» (همان، ح ۸۹).
 
قرآن و اهل بیت(ع) هر دو صراط مستقیم هستند چون هر دو بیانگر دین و دعوت کننده به آیین توحید و راه وصول به خداوند هستند. راه یافتن به صراط مستقیم و گام نهادن در راه راست تنها با ارتباط با خداوند و پیوند همه جانبه با حق امکان پذیر است: «من یعتصم بالله فقد هدی الی صراط مستقیم؛ هر کس به خداوند تمسک جوید، به راه راست هدایت شده است» (آل عمران، آیه ۱۰۱).
 
بزرگترین خطر و مانع در مسیر راهرو صراط مستقیم، شیطان و وسوسه‌های رنگارنگ است. او دشمن قسم خورده‌ای است که در کمین مسافران کوی دوست نشسته آماده است با تور وسوسه و فریب انسان‌ها را شکار نماید «لاقعدن لهم صراطکم المستقیم؛ حتما در راه مستقیم تو در کمین بندگانت نشسته‌ام» (اعراف، آیه ۱۶).
 
در عین حال صراط مستقیم یكی بیش نیست كه هر كس به طریقی به این صراط مستقیم می‌رسد و روایت یا عبارت نقل شده هم تعبیر طرق دارد. راه‌های رسیدن به صراط مستقیم متعدد است.
 
البته از اول سلامت راه‌ها باید معلوم باشد و اینكه این مسیری را كه انسان را به صراط مستقیم می‌رساند در نتیجه درست است كه هر كسی می‌تواند از راهی به خدا برسد لكن باید طریق بودن آن به سوی خدا معلوم باشد و در نهایت همه به یك راه كه صراط مستقیم است می‌رسند زیرا اگر آن راه‌ها تضمین شده باشند قطعا در آخر به یك نتیجه می‌رسند گرچه درجات معرفت و ایمان متفاوت باشد.


[ یکشنبه 25 اسفند 1398 ] [ 03:07 ق.ظ ] [ مدیر ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic